DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Jawa 50 typ 23 Mustang (původně....)

Výroba a úprava ND
 Úprava klikových hřídelů Jawa 50
Klikový hřídel je nedílnou součástí každého motoru, tudíž i motoru Jawa 50. Úpravou klikového mechanismu odsoustružením setrvačníků a následným vyplněním "škodlivého" prostoru sledujeme nárůst spodní komprese a tím i rychlosti proudění v kanálech, ovšem na úkor ztráty momentu setrvačnosti (motor ztrácí "spodek"). Ideální kombinaci při úpravě kliky je použití upravené převodovky. Neni to ovšem podmínkou a motory se chovají slušně i se sériovou převodovkou (pokud je zvolena adekvátní velikost kliky)
 
Ať už z ohlasu lidí, kterým jsem klikovku již dělal nebo z vlastní úvahy a zkušenosti považuji úpravu na průměr 90mm adekvátní při použítí do "krosového" motoru.
 
Pro silniční motory se osvědčila kliková hřídel s průměrem 85mm.

Nejmenší průměr kterého jde u klikovky Jawa 50 dosáhnout je 80mm. Tento průměr osobně nedoporučuji už jen proto že takovouto kliku nejsem schopen vyvážit což je u této úpravy velice důležité. Takže udělat ji lze vyvážení nechám na tom kdo si ji objedná.
 
Pro úpravu používám klikovky dodáné "zákazníkem" dále je možno dodat ojnici (mohu objednat) a také materiál pro výrobu vložek do "škodlivého" prostoru (samozřejmě také neni problém dodat můj materiál).
 
Co vlastně úprava obsahuje?
Dostane se mi do rukou Vaše klika, samozřejmostí je její rozlisování a kontrola stavu a rozhodnutí zda-li je pro úpravu vhodná (proto je lepší pokud má člověk možnost a neposílá úplně novou kliku poslat například dvě) Poté příjde na řadu soustružení na požadováný průměr a odvrtání vyvažovacích děr. Následuje slisování a vycentrování. Tim je vlastní klikovka hotová. Na řadu příjde vysoustružení vložek do "škodlivého" prostoru dodávám je v podobě celistvých kroužků které je potřeba spasovat přesně s kartery (při poslání karterů mohu vložky instalovat- vše je jen otázka dohody)
 
Cena: Cena je závislá na mnoha aspektech. Základní cena se odvíjí od požadováného průměru přičemž průměr 90mm = 2000Kč,                                       85mm=2500 Kč. K "základní" ceně je potřeba připočítat cenu ojnice a cenu materiálu na výrobu vložek. Základní cena samozřejmě                           zahrnuje soustružení setrvačníků, soustružení vložek, vrtání, lisování a centrování. Instalace  vložek do karterů dohodou.
 
Zájemce prosím o kontakt pomocí e-mailu.
 
Fotografie klikovek jsou ilustrační jedná se o moje klikovky které jsem v průběhu let tvořil pro sebe. Jak je vidět některé šli o trochu dále než je běžná úprava (leštěný povrch, leštěné ojnice popřípadě mědění). Pro představu to stačí. Vlevo 90mm (ještě nevyvážená) a kartery připravené pro tuto kliku  vpravo 85mm a kartery